| Manufacturer | Zero Tolerance |
|---|---|
| Country of origin | USA |
| Blade length | 82 mm |
| Overall length | 189 mm |
| The thickness of the blade | 3 mm |
| The material of the blade | ZDP-189 |
| Handle material | Anodized titanium |
| Lock type | Frame Lock |
| Weight | 79 gr |
ZT 0450FCZDP
Zero Tolerance – ZT 0450FCZDP
We're sorry, this knife has been sold
ZT 0450CF design which, together with the firm ZT developed the famous nailmaker Dmitry Sinkevich immediately became a bestseller! He received the blade from Severstal ZDP-189 c black DLC coated bearing axis and an incredibly comfortable handle. The knife is striking in its brevity and beauty!
ZT 0450FCZDP is a unique fusion of design and cutting-edge technologies.
This knife will be a great collection addition or gift for the most discerning of noumena.








