| Manufacturer | Darrel Ralph |
|---|---|
| Country of origin | USA |
| Blade length | 81 mm |
| Overall length | 192 mm |
| The thickness of the blade | 3 mm |
| The material of the blade | Damascus steel |
| Handle material | Damascus steel, Titan |
| Lock type | Frame Lock |
| Weight | 124 gr |
Tigger full Damascus
Darrel Ralph – Tigger full Damascus
We're sorry, this knife has been sold
Tigger full damascus is a high quality semi-automatic flipper, in every detail which is visible from the original design master. The knife has a blade and a handle made of Damascus steel is gorgeous! The knife is made by hand in a single copy.
Tigger full Damascus will be a great addition to collection or a wonderful gift for any connoisseur of knives!








