| Manufacturer | Microtech Knife |
|---|---|
| Country of origin | USA |
| Blade length | 102 mm |
| The thickness of the blade | 4 mm |
| The material of the blade | S35-VN |
| Handle material | Anodized aluminum |
| Lock type | Liner lock |
| Weight | 130 g |
Socom Elite Tanto
Microtech – Socom Elite Tanto
We're sorry, this knife has been sold
One of the most famous knives from Microtech. Model 2012. A convenient handle , ceramic bearing, broken glass and balanced blade from high quality steel make this knife one of the best serial of tactical knives premium.
This copy has a blade shape tanto with serreytornym blade.








